Od 31 sierpnia kupujący mieszkanie na rynku wtórnym nie płacą PCC, jeśli nie mają innej nieruchomości mieszkalnej. Według Ministerstwa Finansów, wykluczone jest też posiadanie domu czy mieszkania za granicą. Fiskus może to sprawdzić, dzięki wymianie informacji podatkowych z innym państwami. Jednak w praktyce weryfikacja może być trudna – uważają eksperci. Łatwiej uniknąć podatku może być jednak cudzoziemcom.
Chodzi o zmiany wprowadzone przez ustawę z 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym, ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, ustawy o gospodarce nieruchomościami, ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023, poz. 1463). 31 sierpnia weszła w życie nowelizacja o PCC wprowadzająca ulgę w podatku od czynności cywilnoprawnych, która ma wspierać osoby kupujące pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym.
W art. 9 ustawy o PCC, który określa zwolnienia przedmiotowe, wprowadzono nowy pkt 17. Stanowi on, że zwolniona z podatku jest sprzedaż, której przedmiotem jest:
prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość,
prawo własności budynku mieszkalnego jednorodzinnego,
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego
Czytaj więcej: Nieruchomość za granicą wyklucza zwolnienie z PCC, ale praktyka może być inna
Źródło: https://www.prawo.pl